Strona główna » Podłoga drewniana – podstawowe informacje

Podłoga drewniana – podstawowe informacje

Podłoga drewniana jest elementem, który wielu z nas kojarzy się z przeszłością. Bardzo często pamiętamy podobne z domu swoich rodziców lub dziadków. Przez całe wieki tego wystrój wnętrz charakterystyczne były tak dla chłopskich chat, jak i dworków szlacheckich. Obecnie rozwiązanie takie może być elementem nowoczesnej aranżacji wnętrza.

Różne formaty podłóg drewnianych

Podłogi drewniane mogą występować przy tym w różnorakich formach. W tradycyjnym ujęciu bardzo często spotykamy się z drewnem malowanym na określony kolor. Umożliwia to dopasowanie barw w całym pomieszczeniu i charakterystyczne jest na przykład dla stylu skandynawskiego. Równie często spotyka się jednak użycie lakieru bezbarwnego do zabezpieczenia powierzchni. Podłoga drewniana, wykończona w ten sposób, zachwyca pięknem naturalnego drewna, z jego sękami czy słojami. Specyficzną formą omawianego tu typu podłóg są parkiety i mozaiki. Nie są one wykonane z jednolitych, długich desek, lecz z niewielkich kawałków drewna. Umożliwia to uzyskanie różnorakich wzorów.

Podłogi drewniane, a ogrzewanie podłogowe

Obecnie podłoga drewniana może być również stosowana w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Takimi podłogami mogą być, podłogi drewniane firmy Venifloor.com. Podłogi warstwowe, bo o nich tutaj mowa, mogą przy tym występować zarówno w postaci tradycyjnych desek, jak i parkietów.

Podstawową zaletą podłóg drewnianych jest ich trwałość. Zarówno parkiety, jak i deska podłogowa, mogą – przy odpowiednim użytkowaniu – cieszyć nasze oczy przez długie lata. Jest to nie tylko niezwykle ekonomiczne, ale również korzystne dla środowiska naturalnego. Podłoga drewniana może być ponadto stosunkowo łatwo odnowiona. 

Dobra izolacja

Drewno charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Wykonana z niego podłoga nie tylko przyda więc ciepła wnętrzu swym wyglądem – będzie również faktycznym czynnikiem, ograniczającym wychładzanie pomieszczenia. Jednocześnie podłoga drewniana tłumi hałas, tworząc atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi.

Do głównych wad tego rozwiązania można natomiast zaliczyć jego koszt. Warto jednak zwrócić uwagę, że wydatek zwróci nam się w związku z trwałością materiałów tego typu.