Strona główna » Podłoga drewniana – natura w naszym wnętrzu

Podłoga drewniana – natura w naszym wnętrzu

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że drewno należy zaliczyć do materiałów ponadczasowych. Pomimo tego, że obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań, to jednak naturalne produkty cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Ma to również odzwierciedlenie jeśli chodzi o wybór odpowiednich elementów na podłogi. Na co warto z wrócić uwagę podczas wyboru materiału podłogowego? Jakie zabezpieczenia można zastosować w tego rodzaju konstrukcjach?

Drewno podłogowe i jego ochrona

Podczas planowania wystroju wnętrza przychodzi czas na zakup ciekawego materiału na podłogę. Trzeba przyznać, że drewniana konstrukcja będzie trafnym wyborem i uzupełnieniem naturalnego klimatu. Jaki rodzaj drewna będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza? Sprawę tę trzeba dokładnie przemyśleć. Chodzi bowiem o to, by podłoga drewniana pasowała do drzwi, parapetów mebli oraz dekoracji w naszej przestrzeni mieszkalnej. Należy przy tym dążyć do uzyskania odpowiedniej atmosfery i wyszukanej elegancji. Jeśli zdecydujemy się na twarde drewno, to będzie ono odporne na wyginanie oraz ścieranie. Pomieszczenie, w którym będzie spory ruch domowników, należy zaopatrzyć właśnie w taki materiał. Jeżeli natomiast w naszym domostwie są pokoje, do których rzadko ktoś zagląda, możemy przy formowaniu podłogi zastosować drewno bardziej miękkie.

Zabezpieczenie połogi drewnianej

Kiedy podłoga drewniana jest już położona, trzeba zastanowić się nad jej właściwym zabezpieczeniem. Do tego celu służy lakier, olej oraz olejowosk. Jeżeli zastosujemy ochronę z lakieru, to możemy mieć pewność, że podłoga nie będzie przyjmowała plam i będzie odporna na ścieranie. Kiedy położymy odpowiednią warstwę zabezpieczającą, ochroni ona powierzchnię przez wiele lat. Natomiast olejowa podłoga wygląda bardzo naturalnie. Należy jednak pamiętać, że ten produkt nie pozostaje na materiale, ale wchodzi w jego wnętrze. Dlatego olejowanie trzeba powtarzać cyklicznie przynajmniej raz do roku. Olejowosk, to połączenie zalet podłogi olejowanej i lakierowanej. Z tego wniosek, że doskonale zabezpiecza podłogę od zewnątrz, ale też wnika w jej głąb i nadaje całej powierzchni pięknego naturalnego wyglądu.